سال

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امین

علی سنگینیان به عنوان یکی از مدیران سرشناس بازار اوراق بهادار ایران طی دو دهه گذشته شناخته می‎شود. وی هم اکنون، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امین (نخستین و بزرگ‎ترین بانک سرمایه‎گذاری ایران) و عضو هیئت مدیره بانک گردشگری است.

کار حرفه‎ای

در دوران دانشجویی جسته و گسیخته کار می‎کرد - مثلاً، بیش از یک سال در معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی به صورت پاره‎وقت کارهای پژوهشی انجام داد. ولی، آغاز به کار رسمی و تمام‎وقت او مربوط به اوایل سال ۱۳۷۸ بود که در سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به عنوان کارشناس اقتصادی استخدام شد. ولی، همکاریش در آن سازمان دیری نپایید. زیرا، ۹ ماه پس از آن در مصاحبه ورودی سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران (سازمان مقررات‎گذار - هم‎تای سازمان بورس و اوراق بهادار - و نهاد اجرایی - هم‎تای بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران - در بازار اوراق بهادار ایران، پیش از تصویب قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران در ۱ آذر ۱۳۸۴) پذیرفته شد و از بهمن ۱۳۷۸ به عنوان کارشناس اداره مطالعات اقتصادی و برنامه‎ریزی آن سازمان استخدام شد.

وی در سال‎های بعد، مسئولیت‎های گوناگونی در حوزه بازار اوراق بهادار ایران بر عهده گرفت؛ از آن جمله، می‎توان به معاونت و سرپرستی مرکز تحقیقات و توسعه بازار سرمایه ایران (سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران- سابق)، موسس و مدیر بورس منطقه‎ای کیش، مدیر آموزش و برنامه ریزی شرکت سپرده گذاری مرکزی،نخستین معاون مطالعات اقتصادی و توسعه بازار بورس اوراق بهادار تهران (۱۳۹۰-۱۳۸۵)، سومین معاون ناشران و اعضا بورس اوراق بهادار تهران (۱۳۹۰-۱۳۸۹)، نخستین دبیر هیئت مدیره بورس اوراق بهادار تهران (۱۳۹۰-۱۳۸۵)، نایب رئیس هیئت مدیره شرکت سرمایه‎گذاری استان تهران (سهام عدالت) (۱۳۸۹-۱۳۸۶)، نخستین نایب رئیس هیئت مدیره شرکت فرابورس ایران (۱۳۹۱-۱۳۸۷)، نایب رئیس هیئت مدیره کارگزاری امین آوید (تاکنون-۱۳۹۱) و مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امین (نخستین و بزرگ‎ترین بانک سرمایه‎گذاری ایران) اشاره کرد.تنوع فعالیت در حوزه های مختلف بازار سرمایه باعث شده که وی احاطه کاملی به ساختار بازار سرمایه کشور داشته باشد.

علی سنگینیان، طی سال‎های کار حرفه‎ای خود در نهادهای مقررات‎گذار و اجرایی بازار اوراق بهادار ایران، از آغاز کلید خوردن پروژه تدوین قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران (۱ آذر ۱۳۸۴، مجلس شورای اسلامی) در جریان همه مراحل مطالعاتی، تدوین، تصویب و اجرای این قانون مادر بازار اوراق بهادار ایران بود. در همین راستا، از وی به عنوان نخستین مدیر شرکت بورس اوراق بهادار تهران (سهامی عام) نام می‎برند، که پیش از انتخاب علی رحمانی (نخستین مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران) در فراهم آوردن مقدمات راه‎اندازی این بورس نقشی کلیدی داشت. وی هم‎چنین، با توجه به نقش کلیدی که در راه‎اندازی شرکت فرابورس ایران (دومین بورس اوراق بهادار ایران) داشت، به عنوان یکی از گزینه‎های اصلی برای تصدی مدیرعاملی آن بورس مطرح بود که، پس از انتخاب مصطفی امیدقائمی به این سمت، او شش سال به عنوان نایب رئیس هیئت مدیره شرکت فرابورس ایران (۱۳۹۱-۱۳۸۷) در هیئت راهبری دومین بورس اوراق بهادار ایران نقش‎آفرینی کرد.

دریافت نشان شوالیه مدیریت اروپا

۱۶ نوامبر ۲۰۱۲ علی سنگینیان مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امین از سوی مرکز تحقیقات و نوآوری مدیریت اروپا (brussels-innova) به دلیل نوآوری در خدمات بانک‌داری سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ایران مفتخر به دریافت نشان شوالیه مدیریت اروپا شد. این نشان به مدیران موفق و نوآور حائز شرایط مرکز تحقیقات و نوآوری مدیریت اروپا اعطا می شود.

تحصیلات

ایشان تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش گذراند؛ ولی، برای تحصیلات متوسطه به ورامین آمد و دیپلم دبیرستان را در رشته ریاضی و فیزیک از مدرسه مصطفی خمینی آن شهر گرفت. پس از پذیرش در رشته اقتصاد نظری دانشگاه بوعلی سینا به همدان رفت. پس از دانش‎آموختگی از مقطع کارشناسی (۱۳۷۴)، بلافاصله، در دوره کارشناسی ارشد اقتصاد نظری دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شد و در سال ۱۳۷۸ دانش‎آموخته شد. ادامه تحصیلاتش به دلیل آن که اصرار داشت دکتری اقتصاد را از یکی از دانشگاه‎های معتبر بین‎المللی بگیرد؛ و از طرفی، به دلیل مشغول شدن به کار و تشکیل خانواده با وقفه همراه شد. در این فاصله، از چند دانشگاه کانادایی و استرالیایی هم پذیرش گرفت. ولی، به دلیل موارد گفته شده نتوانست در آن دانشگاه‎ها مشغول به تحصیل شود. تا این که در سال‎های بعدی، دوره‎هایی به کمک دانشگاه نیس صوفیه آنتیپلیس (نیس، فرانسه) با همکاری سازمان مدیریت صنعتی در ایران برگزار شد و تقریباً با شرایط و خواسته‎های او هماهنگ بود. از این رو، تحصیلات خود را در رشته تامین مالی (finance) ادامه داد و هم مدرک کارشناسی ارشد تامین مالی (۲۰۰۹) و هم مدرک دکتری مدیریت اجرایی (DBA) (با گرایش تامین مالی) (۲۰۱۱) خود را از دانشگاه نیس صوفیه آنتیپلیس (نیس، فرانسه) گرفت.

تولد

سال تولد: 1350

زادگاه: زرین دشت از توابع فیروزکوه

....